Klimat, pogoda, waluta w Kenii
Klimat i pogoda w Kenii
Kenia leży na wschodnim wybrzeżu Afryki, w klimacie typowo równikowym - jest gorąco i wilgotno.
Często jestem pytana kiedy najlepiej przylecieć do Kenii - na to pytanie nie mam w zasadzie jednoznacznej odpowiedzi. Klimat się zmienia - w Kenii rownież.
Jeśli lubicie wysokie temperatury (naprawdę wysokie. Pamiętajcie, że w Kenii temperatury odczuwa się inaczej, przez wysoką wilgotność, czasami bywa jak w saunie parowej, zwłaszcza po deszczowej nocy) to polecam miesiące listopad - marzec. Jeśli jednak wolicie temperatury do 30 stopni, nie przeszkadza Wam wiatr na plaży i możliwość pochmurnych dni i przelotnych opadów to miesiące lipiec - wrzesień będą odpowiednie.
Ja osobiście najbardziej optymalnie wspominam listopad i sierpień. Na przełomie lutego i marca, temperatura chciała mnie pokonać momentami (wiecie, nie ma wytchnienia nawet wieczorami i w nocy) jest po prostu gorąco cały czas i sami Kenijczycy mają serdecznie dość. W lipcu podczas 3 tygodni, były dni w których padało cały czas, wiało lub było pochmurno - ale nadal bardzo ciepło. Wieczory są chłodniejsze, a w nocy nie użyłam ani razu wiatraka i klimatyzacji.
Znam jednak historie, że padało dość mocno również w grudniu, pamiętajcie że pogoda to loteria również w tropikach. Nie zmienia to jednak faktu, że pora deszczowa przypada na miesiące kwiecień - czerwiec i wtedy nie rekomenduję Kenii, zwłaszcza jeśli ma to być pierwszy raz, ma być rajsko i liczycie na opaleniznę i leniwe wylegiwanie się na leżaku (Zresztą, niektóre hotele zawieszają nawet działalność w tych miesiącach, bo spada ruch turystyczny)
Praktyczne informacje:
Pamiętajcie o SPFie nawet w pochmurne dni, nie da się ukryć że Kenia leży właściwie na równiku i nawet pomimo chmur można się spiec. Ocean jest ciepły cały rok, jednak od listopada do marca - nie liczcie na schłodzenie się w lazurowych wodach Oceanu Indyjskiego - woda sięga temperatur nawet 28 stopni :)
Dzień trwa ok. 12 godzin - słońce wschodzi około 6 rano, a przed 19 jest już ciemno.
Język
Kenia to była kolonia brytyjska, oprócz języka suahili to właśnie angielski jest drugim językiem w Kenii. Właściwie każda osoba, która uczęszczała do szkoły lub mieszka w regionach turystycznych angielski zna. W zasadzie, nawet dzieci rozumieją po angielsku. Natomiast prawda jest taka, że w całej Kenii jest ponad 40 różnych dialektów i Kenijczyk z wybrzeża nie zrozumie Masaja z Amboseli.
W hotelach, na plaży, restauracjach i wszystkich miejscach turystycznych dogadacie się bez problemu po angielsku - będziecie nawet zaskoczeni, jak Kenijczycy dobrze mówią po angielsku.
Językiem urzędowym jest suahili i nie jest to bardzo skomplikowany język.
Poniżej kilka przydatnych zwrotów
Jambo - cześć
Karibu - witaj
Kwaheri - do widzenia
Asante - dziękuję
Asante Sana - dziękuję bardzo
Nakupenda - Kocham Cię
Habari - jak się masz ?
Poa - dobrze
Muzuri sana - bardzo dobrze
Pesa - pieniądze
Mtoto - dziecko
Pole Pole - powoli, powoli
Kidogo - trochę
Safari - wycieczka
Pwani - plaża
Maji - woda
Rafiki - przyjaciel
Hakuna Matata - nie ma problemu
Waluta
Waluta - walutą obowiązującą w Kenii jest szyling kenijski (KES).
W lipcu 2024 roku, przelicznik to ok. 125 KES za 1 $. Kurs raczej od jakiegoś czasu kształtuje się na poziomie od 125-135 KES za 1 $. Osobiście polecam wymienić pieniądze na lotnisku, kurs jest bardzo dobry, w kantorze nie ma prowizji.
Gotówka przyda się do płacenia za pamiątki, tuk-tuki (polecam rozmienić na drobne, ponieważ kierowcy zwykle nie mają wydać ;) ), napiwki, w lokalnych małych sklepikach, zakupy przy ulicy i plaży.
Za wycieczki płatność będzie w dolarach. Nie spotkałam się, żeby było inaczej.
Kartą zapłacicie we wszystkich restauracjach, hotelach, dużych sklepach, beach-barach.
Napiwki polecam zostawiać w szylinach, jeśli w dolarach to nie mniejsze nominały niż 5 $ (mniejsze nominały są niewymienialne w Kenii, dlatego często możecie zostać poproszeni przez Kenijczyków o wymianę jedno/dwu dolarówek na większe nominały).
Przykładowe ceny w Kenii w restauracjach:
-
piwo TUSKER - 350 KES
-
cola / fanta / sprite - 150 KES
-
sok ze świeżych owoców od 350 KES
-
drinki od 700 KES
-
pizza od 900 KES
-
ryba z ryżem/frytkami/ sałatka od 800 KES
-
talerz owoców morza dla 2 osób ok. 4.000 KES
-
ośmiornica / kalmary frytkami od 800 KES
-
kurczak /frytki / sałatka od 700 KES
Przykładowe ceny w większych sklepach w Diani Chandarana/ Naivas/ Carrefour:
-
herbata od 300 KES
-
kawa - od 700 KES
-
piwo TUSKER od 280 KES
-
mleko od 50 KES
-
woda od 100 KES
-
świeżo wyciskany sok Mango (polecam w Chandarana przy stoisku z owocami i warzywami) 390 KES
-
mango ok. 50 KES
Ceny żywności w Kenii są wysokie, zwłaszcza kiedy zderzycie je z zarobkami Kenijczyków. Więcej o tym, przeczytacie tutaj
